Publicaties NRC, De Groene en De Standaard

Deze week verschenen diverse essays van Arnon Grunberg in NRC, De Groene Amsterdammer en De Standaard.

Onwetendheid
“Een staat die vooruit wil in de vaart der volkeren, een staat die niet door zijn vijanden wil worden opgegeten, zo’n staat kan zich niet al te veel Socratessen permitteren. De liefde voor de overwinning moet groter zijn dan die voor de wijsheid.”

Voor NRC schreef Grunberg een essay over onwetendheid, de overwinning van de wijsheid en de neiging van democratisch gekozen politici om op cruciale momenten tegen hun kiezers te jokken.

De lijn tussen de Holocaust en de genocide in Gaza
“De juridische evenknie van die verbeterde moraal, de internationale orde, het internationale recht, wordt voor onze ogen afgebroken, het betonrot zat er overigens al behoorlijk in. Enkele oud-ministers en diplomaten protesteren door middel van open brieven tegen de afbraak. Prachtig, maar ik moet dan ook denken aan de Slowaakse Jood die bij een appèl in Auschwitz protesteerde tegen het doodslaan van gevangenen, zich daarbij beroepend op toezeggingen van de Slowaakse president en katholieke priester Josef Tiso. De Slowaakse Jood werd meteen doodgeslagen, daarna vroeg de Rottenführer (een paramilitaire rang in de nazipartij) of er verder iemand iets te klagen had.”

In NRC verscheen het derde deel van Arnon Grunbergs serie over de lijn tussen de Holocaust en de genocide in Gaza. De Standaard publiceert dit weekend deel 2 van de serie, de andere delen volgen binnenkort.

Coetzee
“Coetzee meent dat dat typisch negentiende-eeuws is, elkaars dagboeken lezen, in de hoop zo nader tot elkaar te komen. Hij laat er geen twijfel over bestaan wat hij van dat gebruik vindt. Een misverstand. Tolstoi liet zijn dagboeken aan zijn vrouw lezen en daarvan heeft ze zich nooit hersteld.”

In De Groene Amsterdammer verscheen een essay van Arnon Grunberg over John Coetzee en de rol van seks in zijn oeuvre, mede naar aanleiding van Grunbergs interview met Coetzee in het najaar van 2025 in Den Haag.